Powered by ContentHero

SPAM

SPAM w kontekście marketingu odnosi się do niechcianej, nieprośonej lub nieodpowiedniej komunikacji komercyjnej wysyłanej do dużych grup odbiorców, zazwyczaj przez e-mail, ale również przez inne kanały komunikacyjne, takie jak wiadomości tekstowe, media społecznościowe, faksy lub rozmowy telefoniczne. SPAM jest zazwyczaj oznaczony jako taki, gdy odbiorca nie wyraził zgody na otrzymywanie takich komunikatów od nadawcy, a treść wiadomości nie jest dla niego istotna lub wartościowa.

Rodzaje SPAMU

 1. Email SPAM – najpopularniejszy rodzaj SPAMU, obejmujący niechciane wiadomości komercyjne wysyłane do dużej liczby odbiorców. Zazwyczaj wiadomości te są masowo wysyłane bez zgody odbiorcy i mają na celu promowanie produktów, usług lub oszustw.

 2. SMS SPAM – to niechciane wiadomości tekstowe wysyłane do telefonów komórkowych odbiorców. Tak jak email SPAM, wiadomości te są zazwyczaj wysyłane masowo i mają na celu promowanie produktów lub usług.

 3. Social Media SPAM – odnosi się do niechcianych postów, komentarzy lub wiadomości na platformach mediów społecznościowych, które są nieistotne lub nieodpowiednie dla odbiorców.

 4. Search Engine SPAM – to działania podejmowane w celu manipulowania wynikami wyszukiwania w celu uzyskania wyższej pozycji na liście wyników wyszukiwania, co jest niezgodne z wytycznymi dla webmasterów większości wyszukiwarek.

Konsekwencje SPAMU

Pomimo krótkoterminowych korzyści, które mogą wynikać z SPAMU, takie jak zwiększony ruch na stronie lub krótkotrwały wzrost sprzedaży, długoterminowe konsekwencje mogą być szkodliwe dla marki. Przede wszystkim, SPAM może zaszkodzić reputacji marki, obniżać zaufanie klientów i prowadzić do utraty klientów. Ponadto, wiele krajów nałożyło surowe regulacje i kary na praktyki SPAMU. Wielu dostawców usług internetowych i platform mediów społecznościowych ma również surowe zasady dotyczące SPAMU i może zawiesić lub usunąć konta, które naruszają te zasady.

Zapobieganie SPAMU

Dobrą praktyką w marketingu jest zapewnienie, że wszelkie komunikaty wysyłane do klientów są wysyłane za ich zgodą (marketing zezwoleniowy) i są dla nich wartościowe. Jest to nie tylko etyczne, ale również skuteczne – komunikaty skierowane do osób, które wyraziły zainteresowanie marką lub produktami, mają znacznie większą szansę na skuteczne przekonanie odbiorcy do podjęcia pożądanej akcji.

Porozmawiajmy o współpracy

cropped przedsiebiorcy bartek
certyfikaty

Bartosz Paczyński

 • Konsultant i Trener marketingu i sprzedaży.
 • Właściciel Agencji Social Media Content Hero i portalu Przedsiębiorcy
 • Wykładowca akademicki (Akademia Leona Koźmińskiego),
 • Certyfikowany Partner Google,
 • Posiadacz certyfikatu DIMAQ Professional,
 • Certyfikowany Trener DIMAQ z ramienia IAB Polska,
 • Od 2008 roku w branży marketingowej.
Oceń
[Total: 0 Średnia: 0]

Porozmawiajmy o współpracy

0 komentarzy

Wyślij komentarz